Po aktywnym leczeniu ortodontycznym równie ważny jest etap retencji, czyli. Dzięki nim zęby i dziąsła przystosowują się do nowego, . Powikłania w trakcie i po leczeniu ortodontycznym dotyczą zarówno dziąseł, jak i samych zębów , a mogą pojawić się na każdym etapie . Retencja, czyli utrzymanie wyników leczenia ortodontycznego. Nieleczone zęby mleczne to min.
W celu osiągnięcia idealnych i trwałych efektów leczenia należy stopniowo ograniczać ortodontyczną kontrolę położenia zębów i stosunków zgryzowych.
Leczenie ortodontyczne u dorosłych stosuje się, by korygować wady. Stłoczone zęby są też bardziej narażone na próchnicę, trudniej je . Częstym powikłaniem po leczeniu ortodontycznym są przebarwienia i odwapnienia zębów. Przebarwienia często można usunąć podczas piaskowania zębów.
Retencja stanowi istotny element leczenia ortodontycznego. Polega na ustabilizowaniu skorygowanego zgryzu i ustawienia zębów. Trwałość efektów leczenia. W większości przypadków po zdjęciu aparatu ortodontycznego i zakończeniu przemieszczania zębów powracają one często do położenia, .
Po zdjęciu aparatu ortodontycznego tkanki miękkie dookoła zębów nadal ulegają przebudowie.